Skip links

Akademisyenler çalışmalarını yapabilmeli can güvenlikleri ile ilgili kaygı duymamalıdır.

“Ankara’da, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi Hasan İsmail H., odasında tartıştığı araştırma görevlisi Ceren Damar’ı önce bıçakladı, ardından tabancayla vurdu. Ağır yaralanan Ceren Damar, sağlık ekiplerinin müdahalesine karşın kurtarılamadı. Polis, kaçan Hasan İsmail H.’yi kısa sürede yakalayıp, gözaltına aldı.”

Evet, yukarıdaki metin bir haber kanalından hiçbir harfine dokunulmadan aktarıldı. Artık hayatımızda sıradanlaşan (sıradanlaştırılmaya çalışılan) her meslek grubuna yapılan zorbalıklar durmadan devam ediyor.  Daha çok değil Nisan 2018 de  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yaşanan ve bir caninin dehşet saçması ile son bulan elim olay, üniversitelerde yaşanan kargaşanın kötü bir kanıtı olmuştu. Son olur temennilerinde bulunulmuş akademiye, yetkililere çağrıda bulunmuştuk. Hiçbir gideni geri getirememiştik. Ancak görüyoruz ki bu karmaşa hiç bitmeyecek.

ÖGESEN olarak olayı, tarifsiz bir üzüntü ve büyük bir öfkeyle lanetliyoruz. Türkiye’de bilim ve eğitim çalışanlarının çalışma koşulları, toplum nezdindeki itibarları, öğrenciler karşısındaki konumları ne olursa olsun, bu olayın tam adı cinayettir. Olayın ayrıntıları gösteriyor ki saldırgan, hocamıza öldürme kastıyla saldırmış ve ne yazık ki amacına ulaşmıştır. Saldırgana bu cesareti veren toplumsal, iktisadi, yönetimsel koşulları ise esas endişe kaynakları olarak görüyoruz.

Cinayet sebebi yalnızca öğrenci-öğretim elemanı tartışması olmadığı aşikardır. En ince ayrıntısına kadar derinlemesine araştırılmalı ve en üst düzey önlemler alınmalıdır.

Artık bu durum sona ermelidir. Akademisyenler çalışmalarını yapabilmeli can güvenlikleri ile ilgili kaygı duymamalıdır.

Hocamız, Ceren DAMAR’a Allah’tan rahmet camiamıza, tüm yakınlarına, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

 

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK
Genel Başkan