Skip links

#50dsorunu, Doktorasını bitirmiş Öğretim Elemanları, #AkademikİstihdamPlatformu, #HavuzSistemi

ÖGESEN olarak, yaklaşık iki yıl önce  #öyp50d ile birlikte ile ara formül olarak #Liyakat esaslı #50dsorununa da çözüm olacak #HavuzSistemi ni önermiştik. Yuksekögretim Kurulu 10 Kasım 2017 de #AkademikKariyerPlatformu ‘ oluşturacağını ve hazırlıkların başladığını belirtmişti. Tahminimize göre sonlanmış olarak görünüyor. Çünkü bu çalışma, Cumhurbaşkanlığı’nın 2 inci 100 günlük eylem planında #AkademikİstihdamPlatformu  adı ile yer almıştır.

‪Dileğimiz hiçbir öğretim elemanımızı mağdur etmeyecek bir çalışma ile hayata geçer. Elbette sürecin takipçisi olacağız.

‪2. Eylem planındaki sırası ve yeri : YÖK-05 Akademik İstihdam Platformunu oluşturulması

 

21 Ocak 2018 tarihinde vermiş olduğumuz #HavuzSistemi teklifimiz,

Bilindiği gibi 50/d sisteminde doktorasını bitiren bir araştırma görevlisinin ilişiği kesilmekte ve kadro aramaya başlaması gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemiz şartlarında mobilite ve sistem sorunları gereği bu durum bazen seneler sürmektedir. İnsanlar doktoralarını uzatmak zorunda kalmakta kadro problemleri ile uğraşırken tezlerine bile konsantre  olamamaktadır. Dolayısı ile burada 50/d statüsünde atansa bile doktorasını bitiren araştırma görevlisine ülkemiz şartları düşünüldüğünde en az 2 yıl daha kurumunda süre verilmeli ve maaş alırken kadro araması sağlanmalıdır. Bu basit bir kanun değişikliği ile kolayca sağlanabilir. Bu durum YALNIZCA 50/d kapsamında atanmış araştırma görevlileri için uygulanmalı, başka hak kayıplarına sebep olunmamalıdır. Ancak kurulacak havuz sisteminde kadrosu ne olursa olsun doktorasını bitirmiş ve İSTEYEN herkese tercih hakkı verilmelidir. İstediğimiz havuz sisteminin şekli şudur:

– Doktorasını bitiren 50/d kapsamında atanmış araştırma görevlilerine en az 2 yıl daha çalıştıkları AYNI kurumda görev yapmaya devam etme hakkı verilmelidir.

– Bu süreçte kurulacak bir sistem ile (havuz) ihtiyacı olan üniversitelere alan bazlı olarak, ÖYP’de olduğu gibi puana dayanan şekilde, İSTEYEN doktorasını bitirmiş herkesin tercih yaparak öğretim üyesi statüsünde atanma hakkı verilmelidir. Öncelikle kendi kurumunda kalması sağlanmalıdır.

– Havuzda tercih yapmak istemeyen veya tercihleri sonunda atanamayan 50/d araştırma görevlileri eskiden olduğu gibi doktoralarını bitirdikten sonraki bu en az 2 yıllık süreçte kadro arayabileceklerdir. Bu durum işsiz kalma korkusuyla geçen bir doktora sürecini engelleyecek, verimliliği arttıracak, sistemi sorun değil çözüm üzerine kuracaktır. Ancak bu sistem hak kayıplarını engellemek için yalnızca en başından 50/d olarak atanmış kişiler için uygulanmalı, mevcut 33/a kapsamında atanmış araştırma görevlilerinin veya diğer daimi statülü kadroların haklarını almaya çalışmak gibi bir durum için uygulanmamalı ve 2018 öncesi 50/d maddesi uyarınca atananlara da 33/a kadrosuna geçiş yapma hakkı iade edilmelidir.

Saygılarımızla

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

ÖGESEN Genel Başkanı