Skip links

Vahdet Özkoçak:”PKK, Üniversitelere ağırlık vermeye başladı!”

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Vahdet Özkoçak, “Terör örgütü PKK, Kandil ve şehirlerdeki yapılanmasının çözülmesinden sonra en büyük hammadde olarak gördüğü üniversitelere tekrar ağırlık veriyor” dedi.

Özkoçak, Hacettepe Üniversitesinde PKK yandaşı öğrencilerin nevruz kutlamaları bahanesiyle kantinde oturan öğrencilere saldırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Beytepe Kampüsü’ndeki saldırıda yaralanan 10 öğrenciden 1’inin durumunun ağır olduğunu ifade eden Özkoçak, üniversite yönetiminin 2 gün süreyle eğitim öğretime ara verdiğini anımsattı.

Ankara’daki üniversitelerde yoğunlukta olmak üzere, devletin üniter yapısına göz dikmiş PKK ve DHKP-C gibi örgütlerin Türkiye’nin hemen hemen her yerinde etkin olduğunu anlatan Özkoçak, “Terör örgütü PKK, Kandil ve şehirlerdeki yapılanmasının çözülmesinden sonra en büyük hammadde olarak gördüğü üniversitelere tekrar ağırlık veriyor” diye konuştu.

“Af kanunun kapsamının değiştirilmesi gerekiyor”

Özkoçak, terör olaylarına karışmış hiçbir öğrencinin af kanunu kapsamında tekrar üniversitelere girmemesi gerektiğini, 30’lu yaşlarda, eğitime yeni başlayanlardan 11-12 yaş büyük ve elinde maddi manevi bütün yapılanmayı barındırabilen kişilerin tekrar üniversitelere sızdığını söyledi.

Üniversitedeki gençlerin bu kişiler aracılığıyla canlı bombalara ve silahlı saldırganlara dönüştürüldüğünü ifade eden Özkoçak, şöyle devam etti:

“İstanbul’da, Bayrampaşa Çevik Kuvvet Merkezi’ne bombalı ve silahlı saldırıda bulunan ve etkisiz hale getirilen iki militan Ankara Üniversitesinin öğrencileriydi. İstanbul Adliyesi’nde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı öldürenler de aynı üniversitenin öğrencileriydi. Hacettepe’de dün yaşanan olayları bir kısım medya hala karşıt görüşlü öğrenciler diye veriyor. Eğer biz PKK’lıyı, DHKP-C’liyi, TİKKO’luyu karşıt görüşlü, devrimci ya da aydın kesimi olarak gösterirsek bunlarla mücadele edemeyiz. Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) her zaman ifade ediyoruz, terör olaylarına karışmış bir öğrenci varsa af kapsamıyla gelemez. Af kanununun kapsamının değiştirilmesi gerekiyor. Üniversitelerde IŞİD yapılanmasının olduğunu da görmekteyiz. Bununla ilgili çok fazla istihbarat gelmekte akademisyenlerden.”

“Dünyada terör örgütlerine destek veren memur yoktur”

Kızılay Güvenpark’ta bomba yüklü araçla saldırıyı gerçekleştiren Seher Çağla Demir’in Balıkesir Üniversitesi öğrencisi olduğunu anımsatan Özkoçak, şunları kaydetti:

“Bakıldığında, öğrenci ama öğrenci olma ihtimali yok. Burada keşif yapmış, bir genci kandırmış. Arabasıyla geliyor. O çocuğun profiline bakıldığında bir marka otomobil hastalığı var. Bu çocuğu bu şekilde kandırıyor. Dünyada terör örgütlerine destek veren memur yoktur. Akademisyen hiç yoktur. Eğer akademisyenler olarak iyi bir model olamazsak bu olmaz. Üniversitedeki yapılanmalara destek veren akademisyenlerin de olduğu noktasında bize şikayetler geliyor. Bunu Avrupa’da, ABD’de yapamazsınız. Bu insanlar aydın değildir bizim nezdimizde.”

 
Kaynak: AA

 

http://www.kampushaber.com/vahdet-ozkocak-pkk-universitelere-agirlik-vermeye-basladi/3717/