Skip links

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde ‘Daimi Kadro Çalıştayı’mız başlıyor…

Akademinin Yeniden Doğuşu” sloganıyla yola çıkan ve akademisyenlerin özlük haklarını savunmayı ilke edinen Sendikamız, Tokat ilinde bulunan Gaziosmanpaşa Üniversitesi bünyesinde Daimi Kadro Çalıştayı başlattı.

 

   Türkiye’de ilk defa Daimi Kadro Çalıştayı ile görev süreleri 1, 2 ya da 3 yıllık periyotlarla uzatılan yani bir nevi sözleşmeli statüde çalışan Profesör ve Doçent kadrosu haricindeki öğretim elemanlarının iş güvencesine kavuşturulmaları öngörülüyor. Gaziosmanpaşa Üniversitesi bünyesinde başlatılan ve süreç içerisinde bütün akademik personeli ve tüm Türkiye’yi kapsaması planlanan çalışma ile akademisyenlerin üvey evlat muamelesi görmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Vahdet Özkoçak, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde önceki yıllarda süreli olarak atanmış olan ve ilgili kanuna göre daimi statüde atanmaları mümkün olan tüm öğretim elemanlarının herhangi bir kritere bakılmaksızın toplu halde daimî statüye geçirilmesini amaçladıklarını belirtti.

 

   Özkoçak: “Sözleşmeli çalışma akademide mobbing’in hatta intihalin bile ana kaynağı. Herkes bir an önce yükselerek bu riskten kurtulmak istiyor. Artık verimi düşüren ve hiç bir artısı olmayan bu tür cezalandırıcı uygulamalar kaldırılarak yerine teşvik edici uygulamalar getirilmelidir. Ayrıca bütün kamu daimi kadro ile çalışırken akademisyenlerin üvey evlat muamelesi görerek, baskı altında sözleşmeli çalışmaları eşitlik ilkesine de aykırıdır. Yetkililerden yeni düzenlemeler çerçevesinde bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor ve paydaş olarak çözüm önerilerimizin hazır olduğunu bildiriyoruz.” şeklinde konuştu.