Skip links

Son KHK Sonrası Akademide İhraçlar ve Ünvanlara Göre Dağılımı

Bilindiği gibi FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleri ile mücadele kapsamında 29.04.2017 Cumartesi günü iki yeni KHK yayınlanmış ve çeşitli düzenlemeler ile kamudan ihraç ve iadeler düzenlenmiştir. KHK bazında ve toplamda ihraç edilen akademisyen sayılarına ve kadro dağılımlarına bakıldığında özellikle ÖYP Araştırma Görevlilerine yapılan haksızlık bariz bir şekilde gün yüzüne çıkmaya devam etmektedir. Ne yazık ki halen hakkı ile bu görevlere atanmış genç akademisyenlerin mağduriyetleri giderilememiştir. Bu KHK’da ihraç edilen Araştırma Görevlisi Sayısı 207 iken tespit edilebildiği kadarı ile yalnızca 19 tanesi ÖYP kapsamında atanmış kişilerdir. Toplamda ise sayı, sadece ufak yanılma oranlarıyla 200 olmuştur. Bu tüm ÖYP Araştırma Görevlilerinin %1,5’üne denk gelmektedir. Kısaca devletimizin yaptığı tespite göre tüm ÖYP’lilerin kadrolarının ellerinden terör KHK’ları ile alınmasının temelinde YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç’ın da dediği gibi FETÖ meselesi bulunmamaktadır. Bu bağlamda artık Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin de söz verdiği üzere herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olmayanların kazanılmış hakların iadesi yapılmalıdır.

Tüm ihraçlara bakıldığında ise üst kadrolardan ihraçların daha az olduğu yardımcı doçent ve altının ise çok daha fazla olduğu görülmektedir.. Bu durumun analizi yetkililerce iyi yapılmalı ve FETÖ’nün kurumlara yerleşmesini sağlayan ve buna göz yuman üst kadrolardaki kriptoların temizlenmesine önem verilmelidir.

Yine bu KHK’lar ile Rektör dahil tüm akademisyenlerin yurt dışına çıkışları düzenlenmiştir. Bu durum halen görevde olan birçok üst düzey görevli de sorunlar olabileceğini akla getirmektedir. Eğer durum bu şekilde ise oluşturulan komisyonlar dikkatle incelenmeli ve masumları ateşe atmaya çalışan, iftiralarda bulunan yöneticiler engellenmeli ve ihraçlar belirli kriterler ile yürütülmelidir. Türk akademisi kendisini aklayamayacak insafsız yöneticilerin ellerine bırakılmamalıdır.
Saygılarımızla.

Dr. Vahdet Özkoçak
ÖGESEN Genel Başkanı

İhraç Olan Akademisyenlerin Ünvanlara Göre Dağılımı
İhraç Olan Akademisyenlerin Toplam Sayıya Göre Dağılımı