Skip links

Artık Yükseköğretimde Genelleme Yapılarak Suçsuz İnsanlar Zan Altında Bırakılmamalı

Bugün çeşitli basın ve yayın organlarında yer alan bir habere göre Konya’da akademisyenlere yönelik yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında bazı iddialara yer verilmiş ve FETÖ’nün “asistanlar” aracılığı ile kadrolaştığı belirtilmiştir. Ne yazık ki hain terör örgütü, devletimizin ve milletimizin hemen hemen her biriminde çeşitli yolsuzluklar aracılığı ile kadrolaşmış ve devletimizi aciz duruma düşürmeye çalışmıştır. Takiye uzmanı bu örgüt elemanları dikkatle araştırılmalı ve devletimizin içerisinden temizlenmelidir. Ancak bu süreçte daha önce ÖYP konusunda yapıldığı gibi genelleyici yaklaşımlardan kaçınılmalı ve masumların haksız ithamlar ile karşı karşıya kalmamaları için azami özen herkes tarafından gösterilmelidir.
Haberde “Asistan” tabir edilen araştırma görevlileri tüm Dünya’da bilimin geleceğidir ve iddianamelerin yalnızca bir kısmı alınıp haber yapıldığında hain terör örgütü sanki üniversitelerde sadece araştırma görevlileri ve özellikle ÖYP üzerinden kadrolaşmış görünmekte ve bu genelleme yanlış olmasının yanı sıra bütün ÖYP’li ve normal araştırma görevlilerini zan altında bırakmaktadır. Elbette her alanda olduğu gibi araştırma görevlileri arasında da bu örgütün elemanları bulunmaktadır. Ancak herkes zan altında bırakılmamalı, suçlu olanlar seçilerek ona göre işlem yapılmalıdır. Hiçbir imza ve idari yetkisi bulunmayan araştırma görevlilerinin üniversitelerde FETÖ’nün asıl olarak kadrolaştığı kadro olarak belirtilmesi bu kadrolara FETÖ’cülerin yerleşmesini sağlayan asıl kişilerin gözden kaçmasına sebep olacaktır. Unutulmamalı ki hangi kadroya hangi şekilde atanmış olursa olsun bütün akademisyenler zamanında soruların verildiği iddia edilen merkezi sınavlara girmiş ve bu sonuçları kullanmıştır. Özellikle ÖYP sisteminin zan altında bırakılması hakkı ile bu kadrolara giren insanları zor durumda bırakmaktadır.
Mesele hangi sistem olduğu değil, tüm bu sistemleri maniple eden hain terör örgütü üyelerinin bulunmasıdır. Bu bağlamda gazeteciler de dahil tüm ilgilileri daha sorumlu olmaya davet ediyoruz.


Dr.Vahdet Özkoçak
ÖGESEN Genel Başkanı