Skip links

Akademisyenlerimiz için “Birkaç değerli profesör dışında üniversite dediğin aptallar yığınıdır, gerisi b.ktur” diyen Ara Güler’e Cevabımızdır…

Başta ÖGEDER daha sonra da ÖGESEN olarak kurulduğumuz günden bu yana üniversitelerimizin sürekli gelişen Dünya’ya ayak uydurabilmesi ve akademisyenlerimizin hakları için birçok ortamda çalışmalar yürüttük ve yürütmeye de devam ediyoruz.

 

ÖGESEN, hiç bir siyasi ve ideolojik kaygı gütmeyen bir meslek örgütü olarak temsil görevini üstlendiği üyelerinin haklarını her ortamda savunmayı görev edinmiştir. Bu savunma görevi çoğu zaman siyasi ve bürokratik iradelere karşı olsa da misyonumuz sadece bundan ibaret değildir. ÖGESEN gerektiğinde akademisyenlerin itibarını ve saygınlığını da her ortamda savunacaktır. İşte şu an bu şekilde bir savunma görevini icra etmek gerekmektedir. Birçok basın ve yayın organına yansıdığı üzere bir dergiye röportaj veren Sayın Ara Güler, başta akademisyenler olmak üzere bütün insanlarımıza bir sanatçıya yakışmayacak şekilde “İnsanları sevmek istiyorum ama pez….nkler sevilecek mahluk değiller; çok b.ktan herifler var aramızda” ve “Birkaç değerli profesör dışında üniversite dediğin aptallar yığınıdır, gerisi b.ktur” gibi ifadeler kullanmıştır. Kendisinin sanatına ve yaşına duyduğumuz saygı ile hala “SAYIN” ifadesi kullandığımız Ara Güler’i esefle kınıyor ve kendisine kişiler özelinde bile söylenemeyecek bu tür ifadelerin topluluklara ithafen söylenmesinin terbiyesizlik olduğunu hatırlatıyoruz.

 

Üniversitelerimiz sadece profesörlerden oluşmadığı gibi sadece İstanbul’da da değildir. Birçok akademisyen ve akademisyen adayı ülkemizin, üniversitelerimizin ve bilimin gelişmesi adına canını dişine takmış bir şekilde çalışmakta, kendisinden ve kendi gibi düşünen azınlıktan başka herkese böcek gözü ile bakan bu zihniyete karşı savaş vermektedir. Bu ötekileştirici ve aşağılayıcı zihniyetin ülkemizin bekası adına son bulmasını arzu ediyor, Ara Güler’i de yaşının insanı olup seviyeli olmaya davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla

ÖGESEN Genel Başkanı

Vahdet ÖZKOÇAK