Skip links

#akademikdil İsteğimiz Geniş Yankı Buldu

Öğretim Elemanları Sendikası Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, akademisyenlerin en büyük taleplerinden birisi olan akademik dil sınavına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Günümüzde akademisyenlik için çıkılan uzun yolculukta, aşılması gereken engellerden sadece biri olan “Yabancı Dil Sınavı” yeterliliğin kanıtlandığı bir sınav olmaktan çoktan çıkmış, kişileri elemek ve önlerini belirli aşamalarda kesmek amacına hizmet etmeye başlamıştır. YDS sonuçlarının açıklandığı bugün, #akademikdil sınavının tekrar gündeme getirilmesi için en doğru gündür. 223888 adayın sınavının geçerli sayıldığı bu YDS sınavında 148027 kişi, yani sınava girenleri %66’sı yine 50 altında puan alarak başarısız olmuştur. Üstelik bu ortalama son yıllardaki en düşük başarısızlık ortalamalarındandır. Görüldüğü gibi sınava girenlerin ortalama %70’inin 50 puanı dahi geçemediği bir sınavda, başarısız olan adaylar değil, sınavdır. Dil sınavlarında amaç kişilerin dil yeterliliğini ölçmek olmalıdır. Bu da ancak akademiye özgün ve dört dil becerisini de ölçen yeni bir #akademikdil sınavı ile olabilecektir. Giderek zorlaşan sınavlar, akademisyenlerimizi hayatı boyunca karşılaşmayacağı bilgileri öğrenmeye, eleme amaçlı sistemde elenmemek için çalışmaya zorlamaktadır. Türk akademisinin acil bir şekilde “Akademik Dil” sınavına ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor, ilgili mercilerin bir an önce harekete geçmesini arzu ediyoruz. Ayrıca YÖK Başkanı Sn Yekta Saraç ile yaptığım görüşmede sunduğum raporda #akademikdil sınavının neden elzem olduğunu direkt aktarmış bulunuyoruz. Yekta hocanın gereğini yapacağın umut ediyoruz.

Vahdet Özkoçak
ÖGESEN Genel Başkanı (Öğretim Elemanları Sendikası)

Kaynaklar:

http://www.memurhaber.com/akademisyenler-akademik-dil-sinavi-istiyor-h48406.html

http://www.kamununhaberi.com/sendika/egitim-ogretim-ve-bilim-hizmetleri/464-akademisyenler-akademik-dil-sinavini-bekliyor.html

http://www.zirvedenhaber.com/akademisyenler-akademik-dil-sinavini-bekliyor/