Skip links

#akademikteşvik Konusunda Son Durum Ne? Ne Zaman Başlayacak?

Bilindiği üzere ÖGEDER 1 yaşına girdiğinde 14 yıllık hayalimiz #akademikzam 13 Kasım 2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış ve #akademikzam ın 2. basamağı olan #akademikteşvik de yasalaşmıştı. 2013 yılında çıktığımız #akademikzam macerasına OECD ortalamasını yakalamak adına #tabanmaas4012TL parolası ile devam etmiştik. Maliye Bakanı Sn Şimşek ve kurmayları 657 kapsamında İLK KEZ denenmesi tasarlanan #akademikteşvik i benim de katılmış olduğum TBMM Plan Bütçe Komisyonunda açıklamışlardı. Buna göre 2015 ilk çeyreğinde #akademikteşvik konusu netleşecek 2016 yılı itibari ile Öğretim Elemanları 774 TL’ye kadar maaşlarına yansıyacaktı. YÖK Başkanı Sn Saraç’ın açıklamalarından son hali verilen #akademikteşvik inşallah ilk Bakanlar Kurulundan geçecek ve 2016 Ocak maaşında Öğretim Elemanlarına yeni bir soluk katacaktır.

#akademikteşvik in en önemli yanı, aslında Bilim üretmeye, kaliteli yayınları ortaya koymaya, kongre ve sempozyumlar ile bilime ve Türkiye Akademisine katkı sağlamaya Öğretim Elemanlarımızın teşvik edilmesi olacaktır. Doç. ve Prof.larımızdan daha fazla verim elde edilmesini, Genç
Akademisyenlerimizin daha fazla bilim ve üretme ile anılmasını istiyor, umuyor ve çalışmaların artmasını arzuluyoruz. Özellikle son dönemde Türkiye Akademisinin ”YERLİ” üretimde dümende olmasını ÖGESEN ve ÖGEDER olarak şiddetle beklemekteyiz.

#akademikteşvik konusunda çekincelerimiz elbette bulunmaktadır. Özellikle Fakülteden fakülteye, bölümden bölüme hatta ABD’dan ABD’na değişiklik gösterecek kadar çeşitli olmalıdır. Eminiz ki bu durumu sadece Maliye uzmanları ve kurmayları değil YÖK Personel daire ve YÖK Başkanımız Sn Saraç etraflıca düşünerek Öğretim Elemanlarına hak ettikleri #akademikteşvik sunulacaktır. #akademikzam ın 1.yılını bu vesile ile kutlar TÜM Öğretim Elemanlarımıza #akademikteşvik i güzel günlerde kullanmasını dilerim.

İlgili Haberler:

http://ogeder.org/forum/akademiktesvik-odenegi-ayrintilari-belli-oldu-t4351.0.html

http://www.memurhaber.com/ogesenden-idari-tesvik-aciklamasi-geldi-h45148.html

http://www.memurlar.net/haber/488897/5.sayfa

http://www.kampushaber.com/akademisyenlerin-secim-meydanlarinda-duymak-istedikleri/781/

http://www.internethaber.com/akademik-zam-yureklere-su-serpti-727867h.htm