Skip links

Alman parlamentosunun “1915 Olayları ve Sözde soykırım” teklifinin kabulünü esef ve şiddetle kınıyoruz

Gerçekler Er ya da Geç Ortaya Çıkacaktır

Alman Federal Parlamentosu gerçekler ile hiç ilgisi olmayan bir utanç kararına imza atmıştır.

Akademisyenler olarak diyoruz ki, Tarih de diğer bütün bilimler gibi uzmanlarına bırakılmalı, siyasi lobilerin baskıları ile kararlar alınmamalıdır. Hiçbir bilimsel altyapısı ve kanıtı olmayan bu temelsiz iddiaların gündeme getirilmesi ile devletimiz ve milletimiz üzerinde siyasi baskı kurulmaya çalışılması siyasi etiğe sığmamaktadır. Almanya, kendi kanlı geçmişini unutup ecdadımız hakkında hüküm vermeye çalışarak milletimizin gözünde değersizleşmektedir. Savaş anında ihanete uğramış olan Türk Milleti, alınabilecek en normal kararlardan biri olan tehcir kararı almıştır. Bu karar, tek taraflı mesnetsiz Ermeni iddiaları ile desteklenerek sözde soykırıma çevrilemez, çevrilemeyecektir. Bu yalanlar, Hocalı gibi gerçek soykırımları unutturmayacaktır.

Bu süreçte tarihçilerimize düşen görev, bu temelsiz iddiaların aksine bilimsel verilere dayanan çalışmalar yapmak ve gerçeği reddedilemeyecek şekilde gün yüzüne çıkarmaktır. Akademisyenlerimiz bu konuda elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek, gereken çalışmaları yapacaktır. Tarih yazmak parlamentoların işi değildir.

Alman parlamentosuna hatırlatmak isteriz; gerçekler er ya da geç ortaya çıkacak, alınan bu karar, Almanya’nın utancı olacaktır.

Popülist yaklaşımlarla olmayan olayları olmuş gibi göstermeye çalışan Alman parlamentosunun bu kararını esef ve şiddetle kınıyoruz.