Skip links

#Akademikaskerlik Sistemi Hayata Geçirilmelidir…

Gündemden düşmeyen ve Askerlik sistemini baştan aşağıya değiştiren sistem Meclis Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyondan geçen düzenleme bu hafta Genel Kurul’un gündemine gelecek.

Düzenlemede bedelli askerlikle ilgili unsurlar da var. Bedelli askerlik kalıcı olacak. 20 yaşını dolduranlar bedelli için başvurabilecek. Bedellide üst yaş sınırı lise mezunları için 22, üniversite mezunları için 28, doktora yapanlar için 35 olacak.
Bedelli askerlik ücreti, memur maaşına endeksli olarak her yıl güncellenecek. Bedel bu yıl için yaklaşık 31 bin lira olacak ve peşin ödenecek.

Yeni düzenlemeden doktorlar ve öğretmenler de yararlanacak. Temel eğitim sonrası doktorlar Sağlık Bakanlığı, öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek. Doktorlar ve öğretmenler görevli oldukları yerlerde askerliklerini yapmış sayılacak. Belirlenen yerlerde devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlayan hekimler ve öğretmenler asteğmen olarak terhis olacak.

ÖGESEN olarak,

Birçok akademisyenimiz yüksek lisans ve doktora sonrasında, 30 yaşını geçkin hatta Dr. Öğretim Üyesi veya Doçent olduktan sonra 6 ay ila 1 sene hem akademiden ve bilimsel çalışmalardan uzak kalmakta hem de akademik olarak en verimli dönemini yitirmektedir. Sayısı çok az olan askerliğini yapmamış akademisyenlerimiz için öğretmenler için uygulanan benzer bir akademik askerlik metodu ortaya konabilir ve bu sorun tamamen çözülebilir. Temel eğitim sonrası doktorlar

Sağlık Bakanlığı, öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı emrine verileceği belirtilmektedir. Aynı şekilde Temel Eğitim sonrası akademisyenlerin YÖK emrine verilerek ihtiyaç olan Üniversitelerde görevlendirilmesini,  Akademik Askerlik olarak tanımladığımız bu sistemin dikkate alınması ve uygulanmasını talep etmekteyiz.

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK
Genel Başkan