Skip links

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) akademik zammın peşini bırakmıyor! – memurhaber.com

MEMURHABER.COM/ÖZEL HABER-NİYAZİ SOLAK: ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak’ınmemurhaber.com‘a yaptığı açıklama…

ÖGESEN (Öğretim Elemanları Sendikası) altyapısını Türkiye’nin en aktif derneklerinden biri olan ÖGEDER (Öğretim Elemanları Derneği), gücünü ise Akademisyenlerden almaktadır. Güç aldığı kişilerin haklarını savunmak ise öncelikli görevidir.

Çok uzun süredir ÖGEDER ile akademik zam ve akademisyenlerin diğer özlük haklarıyla ilgili verdiğimiz mücadelenin hemen herkes farkındadır. Şimdi bir sendika olarak daha kararlı ve sonuca odaklı işler yapma azmindeyiz. Her defasında içimiz burularak da olsa, akademisyenlerin düşünmesi gereken daha önemli konuların olduğunu bilsek de, bilim, sanayi, gelişme-geliştirme, üretim, yetiştirme gibi önceliklerin yerini geçim zorluğu almış, artık akademik camia tek bir noktaya kilitlenmiştir, akademikzam.

Odak nokta tek olunca, haliyle sorular havada uçuşuyor. Serde akademisyenlik de olunca her cevap içinde yeni bir soruyu barındırıyor. Bakın bunlardan bir kaçı;

Soru: “Sayın Başbakan akademisyenlere bir iyileştirme yapılması konusunda gerekli talimatı verdiğini onlarca akademisyen ve kamera önünde söyledi mi?

Cevap: Evet.

Soru: Sayın Maliye Bakanı, evet bir çalışma yapıldı ve bitti dedi mi?

Cevap: Evet

Soru: Sayın Bilim ve Teknoloji Bakanı Akademisyenler için iyileştirme var dedi mi?

El Cevap: Evet.

Soru: Nerde bizim şu iyileştirme?

Cevap: …….

Soru: Peki, kim engel oluyor?

Cevap: ……

Bizler cevaplardan değil, çözümsüzlükten korkarız. Cevap; bizlerin tutunduğu dal, hedeflediği sonuçtur. Cevap ne olursa olsun çalışmaya devam eder, doğru sonuca varıncaya/vardırıncaya kadar devam ederiz.

Sorarız..

Tekrar tekrar sorarız..

Değerli bir Milletvekilimiz (ki kendisinin bir profesör olduğunu duymuşsunuzdur) konumuzun para değil motivasyon sorunu olduğunu söyleyivermiş. Evet, buyurdukları gibi “motivasyon” sorunumuz var. Sayın vekilime kızmayın, haklı. Hani eski Türk filmlerinde kasabın manavın önünden geçemeyen “orta direk” memurlar var ya; işte size “hali pür melalimiz.”  Bankanın, ev sahibinin, bakkalın kasabın önünden dimdik geçmeye motive olduğumuzdandır işimizdeki motivasyon bozukluğumuz. Sayın Vekil sebepleri bir kalemde geçerek direkt olarak sonuca gelince bize de soracak yeni sorular çıkıyor elbet. Yine cevap alamayacağımız sorular.

Peki bu bizleri cevapsız bırakanların korkuları ne? Görmezden gelenlerin? Duymak istemeyenlerin? Ekonomisi bu kadar bir ülkenin cevaplamaktan kaçındığı şey ne?

Sahi soru neydi?

 

http://www.memurhaber.com/ogesen-akademik-zammin-pesini-birakmiyor-h34830.html