Skip links

Akademisyenlerin Meslektaşı Başbakan’dan Beklentileri

 

Akademisyenlerin yeni Başbakan’dan talepleri

slayderOgesen

ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, akademisyenlerin yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan beklentilerini belirtti. İşte akademisyenlere zam ve iyileştirme konusuna ilişkin önemli açıklamalar…

İşte ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak’ın o açıklaması;

“Yıllardır yetkili kişiler tarafından Türk Akademisi için yapılan akademikzam ve özlük hakları açıklamaları bir sonuca varmamış olsa da ÖGESEN ve ÖGEDER çatısı altında umudumuzu yitirmeden her platformda çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye devam ediyoruz.

Ülkemizde ilk defa doğrudan halkımızın oyları ile Cumhurbaşkanının seçildiği bu günlerde, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine Başbakan olmak için açıklanan Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan bütün akademisyenlerimiz ve Türk akademisi adına taleplerimiz bulunmaktadır. Bu taleplerimiz başta da söz edildiği gibi yeni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da dâhil olmak üzere birçok yetkili siyasi ve bürokrat tarafından gündeme alınmış, 14 yıldır çeşitli olumlu açıklamalar yapılmış fakat bir sonuç elde edilememiştir.

Bir akademisyen olarak Sayın Davutoğlu’nun, bizleri ve içinden geldiği camianın sorunlarını hiç şüphesiz rahatça anlayabileceğini ve bildiğini düşünüyoruz. Meslektaşımız olarak kendisinden, başta akademikzam olmak üzere, sözleşmeli çalışma sorunumuzdan yükseköğretim bakanlığının kurulmasına, 50/d probleminden senetlere ve akademik askerliğe kadar, saymakla bitmeyen sorunlarımıza muhatap ve çözüm bulma yolunda destek olmasını bekliyoruz.

Özellikle, 2300 TL gibi neredeyse en düşük memur maaşı ile işe başlayan, ülkemizin en eğitimli kesimi olan akademisyenlerimizin, bu büyük akademikzam problemi çözülmeden verimli çalışmalar ve araştırmalar yaparak ülkemize katkı sağlamasının çok zor olduğunu Sayın Davutoğlu’nun bildiğini tahmin ediyoruz. 666 KHK kapsamında EŞİT işe EZİK ücret alan bizler, ailelerimizin parçalanmasını engelleyebilmek, insani şartlarda yaşamaya başlayabilmek ve artık ay sonunu daha maaşı aldığımız günün ertesi günü yaşamamak adına Sayın Davutoğlu’ndan çözüm bekliyoruz. Kendisine, gelme olasılığı oldukça yüksek olan yeni görevinde şimdiden başarılar diliyor, bulunduğu mevkiye gelmesinde büyük katkısının olduğunu düşündüğümüz akademisyenlik mesleğini ve bu mesleğin mensuplarını unutmamasını umut ediyoruz.”

Kaynak: Memurhaber.com