Skip links

Plan Bütçe’de Yaşananlar #akademikzam #akademiktesvik Konuları

Plan Bütçe Komisyonu Perşembe günü Saat 14.00 da başladı ancak biz 13.30 da Özel Kalemimiz ile orada yerimizi aldık. Sn Şimşek sunum yapacağı için Komisyon en kalabalık gününde idi.

Sn Şimşek, Bkn Yrd. Sn Şimşek, YÖK Bşkn Vekili Sn Çalış, Pers Daire Başkanı ve görüştüğümüz Komisyon Mv oradaydı. Sürekli Kulis yapma fırsatımız  oldu ve ilk başta Başkanvekilimiz ile sonra Pers Daire Başkanımız ile görüşmeler gerçekleştirdim. Sonrasında Bakan Yardımcımız ile ve Kanun teklifi ile düzeltildiği müjdesini kolumu sıkarak ve gülümseyerek verdi. Sözünü tuttuğu için kendisine teşekkür ettim.

Müjdeli haber geldi. Gelelim müjdelere ve satır aralarına.

Sn Şimşek ”ben de kısa bir süre Mülkiye’de Arş. Gör.liliği yaptım ve durumu net biliyorum” dedi. Kısaca bizlere mesaj verdi. Ve hem hükümet hem de muhalefet bizlerin söylemlerini hep bir ağızdan dile getirdi. Yeterli değil ancak ilk adım.Adil bir teşvik ile biraz daha yukarı çekilebilir seviye idi bu maaşlar. Ayrıca attığımız tweetler ve e postalar okundu. Gerçekten bizlerle gurur duydum. Diğer sendikalar sadece dinlerken biz sevinçten mutluluktan Basın mensuplarının bile dikkatini çektik. Çünkü sadece Sendikal faaliyette bulunmadık, durumu sahiplendik ve özleştirdik.

#akademikuzmanazam konusunda olumlu bir hava vardı. Kanun teklifini bile redaksiyona uğrattı. Öyle ki Muhalefet (MHP-CHP birlikte) Herkese teşvik aynı oranda olsun dedi ve Sn Şimşek Hükümet adına kabul etti. Sadece Arş. Gör.lileri değil Okutman,Uzman,Öğr. Gör.lisi, Okutman, Çevirici ve Planlayıcı Hocalarımız teşvikten %70 oranında yararlanacaklar. Bunu zaten size hemen tweetlerle bildirdim. Bu arada Basın mensupları bana tebessüm ile bakıyorlardı. Çünkü anlık bilgi akışını sağladık. Çok şükür sorunlarımız halledilmeye ve söylemlerimiz PB Kom. da tek bir ağızdan dile getiriliyordu. Birlik olmak bu olsa gerek…

Tazminat oranları belirlenmişti ve geçti. Prof. Doç. Yrd. Doç. 726 TL, Uzman,Okutman, Öğr Gör.lisi, Planlayıcı, Çevirici ve Arş. Gör.ler 834 TL alacaktı.

Teşvik konusu 1 saate yakın Sn Şimşek ve Mv ile tartışıldı. Sn Şimşek teşvik için ; patent, yazılan makale, endustriyel dizayn, yurt dışı ve içi sunumlar gelecek ve objektif kriterler gelecek bilgisini aktardı. Bizlerin sunduğu rapordaki çekinceler aynen aktarıldı ve çok şükür çekincelerimizin tamamını sona erdireceğimiz bir çözüm vardı. O çözüm YÖK ile belirlenecek kriterlerdi. Kısaca Maliye ilk kez performans ölçümü yapacak ancak bizlerin bu süreçte aktif olması sağlanacak. Şimdi ilk görevimiz 2015 olmadan Çalıştay ile teşvik konusunu birlikte belirlemek. Bu bizim asli görevimiz.

Sn Şimşek konuşmasında ayrıca zam ile birlikte teşvik oranları ile toplamda Prof. yaklaşık 1400 TL, Doç.ler 1384 TL, Yrd. Doç.ler 1311 TL, Arş.Gör.ler 1347 TL, Okutman,Uzman,Öğr,Gör.,Uzman, Çevirici,Planlayıcı 1270 TL’ye kadar maaş alabilecek diyerek aslında #tabanmaas4012TL ye yaklaşıldığını ilk hedefimize daha yakın olduğumuzu dile getirdi. Muhalefet bunun üzerine şerh koymadan redaksiyon sonrası PB den kanun teklifiniz el birliği ile onaylatmak üzere Tali Kom. oradan da Genel Kurul’a gönderme kararı verdi.

Teşvik için takdir etkisi olmadan objektif olarak verilecek ve YÖK ile kriterleri BİRLİKTE verebileceğiz. Bu bizim işimiz olmalı. Forum herkese açık ve elbette herkes okuyacak bunu hemen çalışmalara başlayacaklardır ANCAK bu iş bizlerin Akademisyenlerin ASIL görevidir. Bu süreci buraya kadar birlikte getirdik güzel sonuca erdirdik ve TEŞVİK konusunu da bizler sonlandıracağız. Bu konuda şüphemiz yoktur.

Sn Şimşek Uzman konusunun Teknik bir hatadan kaynaklandığını bazı haber sitelerinin aksine SEHVEN yapıldığını ve düzeltildiğini açıkladı. Yani biraz daha sabırlı olmayı öğrenmeliyiz. Bizler sizler için takipteyiz, birlikte çalışacağız ancak her zaman sabırlı olmalıyız.

Geliştirme ödeneği konusunda da açıklama yaptı Sn Şimşek. Özellikle min. 827 TL,illerin bazılarında 1148 e bazılarında ise Prof. larımıza batıdaki emsallerinden 2000 TL ye kadar ödeme yapıyoruz dedi. Buradan aslında geliştirme ödeneği konusunda da gerçekleri aktarmak için acil çalıştay yapılması gerektiğini anlıyoruz. Bu konuyu da bu hafta gündeme getirmeliyiz.

Muhalefet hemen bu #akademikzam ın hangi bütçeye tekabül edeceğini ve kaynak konusunu sordu. Sn Şimşek Personel yedeğimiz olan 700 Milyondan karşılanacağını, OVP (Orta Vadeli Program) ın bağlandığını dile getirdi. O kadar karalı ki hükümet ve bizlerin haklı baskısı ile gerekirse Maliye yedeğini kullanırız dedi Sn Bakan. Son 2-3 günde NETLİK kazandığı için bütçede değişikliğe gidilmeyeceğini aktardı. Bu demek oluyor ki yetişirse Kasım’a (biraz zor ama neden olmasın) yetişmezse Aralık’ta inş bordrolarımızda görebileceğiz.

Emekliliğe neden yansımadığını da açıkladı Sn Şimşek. Bir müsteşar emekli olduğunda Cari maaşının %87 sini #akademikzam öncesi bir Prof un emekli olduğunda Cari maaşının %67 sini almaktaydı. Ancak bu durum düzeltildi ve denge kuruldu. Bu yüzden taban aylığa yansıtılmaması durumu oldu. Müsteşar ve Prof. taban aylıkları emeklilik oranları eşitlendi dedi. İlk kez bu kadar açıklayıcı konuştu belki de Sn Şimşek.

#50dsorunu ve #akademikaskerlik için de Kasım ayının sonuna kadar 3 önemli görüşme yapılacak. 2 sorunumuzu da inş 2015 ten önce çözebileceğiz. Ancak destek verin. #akademikuzmanazam konusu kısa sürede ne kadar etkili ve organize olabileceğimizi gösterdi.

Kısaca PB Komisyonunda o gün bizlerin Akademik camianın hepimizin söylemleri tek bir ağızdan hep bir ağızdan konuşuldu. Hepinize sonsuz teşekkürler. Bazı Meslektaşlarımız dünden beri gergin ve sürekli geliştirme ödeneği ne durumda neden açıklanmıyor diyerek SADECE sitem etmektedirler. Ancak Cuma sabah 4 te İstanbul’a yola çıktık. Dün gece 00.15 te Ankara’ya döndük ve ancak zamanım oldu. Lütfen biraz empati kurun. Maaşsız, ekstra parasız ve kısıtlı imkanlarla (diğer sendikaların imkanlarını HEPİMİZ biliyoruz) çalışan ben ve değerli ekibime biraz daha saygılı olalım ve sahip çıkalım. Biz Öğretmen veya İdari personel değiliz. Akademik işlerimizle birlikte yürütüyoruz. Bu konuda da bizlere farklı bakarsanız seviniriz. Hepimize hayırlı olsun.