Skip links

ÖGESEN’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu rapor!

Ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz bir zamanda her zamankinden çok önem kazanan “yerli üretimi” desteklemenin tek yolunun üniversitelerimizin aktif bir şekilde sürece katılması ve verimli bir şekilde çalışması olduğunu aşikardır. Elbette bu noktada sorumluluğun büyük kısmı akademisyenlerimize düşmektedir. Ancak Türk akademisindeki belirli başlı sistemsel sorunların çözülmesi ve aynı ülkemizde olduğu gibi yeni bir sistemin oturtulması verimli çalışmanın tek yolu olarak görünmektedir. Bu bağlamda Türk Akademisinin aşağıda sunduğumuz birçok irili ufaklı sorunu arasındaki bazı önemli maddeleri ve bu maddelere çözüm önerilerimizi dün Beştepe’de ve daha önce Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk ve Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran ile yaptığımız görüşmelerde dile getirmiş ve sunmuştuk. Son olarak dün Beştepe’de yetkililerle yaptığımız görüşmenin üzerinden 24 saat geçmeden ilk maddemiz olan kadroların serbest bırakılması konusu çözüme kavuşmuştur. Bu acil konunun çözüme kavuşmuş olmasından mutluluk duyuyoruz.

 

Bilindiği gibi ülkemizde artık çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bu durum eskiden yaşanmayan ancak son dönemlerde sorun haline gelen veya nicelik olarak büyüme sonrası sistemde tıkanmalara sebep olan bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadroların ilanının üniversitelere bırakılmış olmasının da çözüm olmasa da eş ve sağlık durumuna yaramasını umuyoruz. Elbette en doğrusu anayasal değişikliklerin ardından komple yeni bir yükseköğretim sisteminin inşasıdır. Ancak kanun değişiklikleri ile de birçok sorunumuzun çözüme kavuşabileceğini düşünüyor ve ÖGESEN olarak ilgililere paydaş olmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.

 

 

Raporumuzda sunulan maddelerimiz

 

Kadroların Serbest Bırakılması

ALES Karmaşasının Bitirilmesi

Denklik Sorunlarının Acil Olarak Çözülmesi

Eş ve Sağlık Durumu Tayinlerinin Getirilmesi

50/d Sorununun çözümü ve Yardımcı Doçentliğin (doktor öğretim üyesi) Gerçekten Kaldırılması

Doçentlik Sözlü Sınavının Kaldırılması ve Doçentlik Kriterleri

Akademik Yükselmenin Kadro İlanına Gerek Kalmayan Puana Dayalı Bir Sistemle Yapılması

Akademik Askerlik

Araştırma Desteklerinin Çeşitlendirilmesi ve Ödenek Miktarlarının Arttırılması

Akademik Dil Sınavı

Yeşil Pasaport Hakkı ve Kongre Desteği

Akademik Mobbing

3600 Ek Gösterge

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Üniversitelerimizin Sorunları, Geliştirme Ödeneğinin Devamlı Hale Getirilmesi ve Bazı Kadrolara Yarım Geliştirme Ödeneği Verilmesi Durumunun Kaldırılması

Bazı Alanlardaki İkinci Yabancı Dil Zorunluluğunun Kaldırılması

 

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

ÖGESEN Genel Başkanı