Skip links

Genel Başkanımızdan Akademik Sorunlara Yönelik Açıklama

“Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan akademisyenler üniversitelerde barındırılmamalıdır”

Örgütçü akademisyenler atılsın

ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, üniversitelerde illegal yapılanmaları destekleyen akademisyenlere yönelik hiçbir disiplin müeyyidesinin uygulanmamasını gündeme getirerek, “Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan akademisyenler üniversitelerde barındırılmamalıdır” dedi.

2014 yılında üniversitelerin öğretim üyeleri tarafından kurulan Öğretim Elemanları Sendikası’nın (ÖGESEN) Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, yaptıkları çalışmalar ve çözmeye çalıştıkları sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

“DOKTORA YAPINCA İŞTEN ATILIYORLAR”

Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Özkoçak, “Şuan en önemli gündem maddemiz 50/D sorunudur. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 50/D maddesi uyarınca araştırma görevlilerimiz doktora sonrasında bazen de yüksek lisans sonrasında işten atılıyor ve görevlendirmeleri son buluyor. Biz bütün 50/D’li genç akademisyenlerimizin, 2547’nin 33/A maddesi uyarınca nizami kadroya, atılamayacak olan kadroya geçirilmesini istiyoruz. Bugün 6 bin 650 tane 50/D’li akademisyeniz bulunuyor. Ülkemizde ise 70 bine yakın doktoralı akademisyen açığımız olduğuna göre neden bu akademisyenlerimiz 33/A’ya geçirilmiyor? Özet olarak ihtiyaç varken işten çıkarılıyorlar. Söz konusu arkadaşlarımız acilen 33/A maddesine dahil edilmeli ve açık olan üniversitelere yönlendirilmelidir. Adil olan budur. Bu konuda siyasilere tekliflerimizi sunduk. Hükümet kurulunca görüşmelerimiz yoğunlaşacak. Bunun yanında 35. maddesi uyarınca oluşan mağduriyetler, eş durumu tayinleri ve akademik askerlik olmaması, görev tanımının belirsizliği gibi sorunlarla boğuşuyoruz” diye konuştu.
‘EYLEME KATILAN AKADEMİSYENLER UZAKLAŞTIRILMALI’ 

Üniversite içersinde terör örgütlerinin ve illegal sol örgütlerin üyeliğini, destekçiliğini ve propagandasını yapan hatta eylemlerine katılan akademisyenlere, kanunlar gereği hiçbir yaptırımın yapılamadığını söyleyen Başkan Özkoçak, “Bu sorunun çözülmesi için disiplin kanunun değişmesi gerekiyor. Devlete düşmanlık yapan, üniter yapıyı bozmaya çalışan, bölücülük yapan, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan akademisyenler üniversitelerde barındırılmamalıdır. En azından unvanı düşürülmesi, tekrar edilmesi halinde okuldan atılmalıdır. Disiplin Kanununda yapılacak çok basit değişikliklerle bu problemlerin önüne geçilebilir. Biz devletçi bir milletiz, milletimizin devlete olan bağlılığı çok üst düzeyde ve herkes elini vicdanına koymalı, ekmek yediği yere ihanet etmemelidir” şeklinde konuştu.

‘ÜNİVERSİTELER HANTAL YAPIDAN KURTARILMALI’

Ülkenin gelişmesi, yerli üretimin artması ve toplumsal kalkınmanın sağlanması için üniversitelere ve akademisyenlere özel önem verilmesi gerektiğini kaydeden Vahdet Özkoçak, “İlk olarak üniversiteler ve akademisyenlerle ilgilenen bir bakanlık kurulmalıdır. Bu bakanlığın koordinatörlüğünde, akademisyenlerin sorunların çözülmeli, üniversiteler teknoloji ve bilim üretmelidir. Üniversiteler bugün ki hantal yapıdan kesinlikle kurtarılmalıdır. AK Parti Hükümeti’nin en cılız kaldığı alan bence akademik ortamdır. 13 yıl iktidarda kalan hükümet, akademisyenlere son bir yılda kazanım verdi” ifadelerini kullandı.

1-398.jpg

http://m.gazetevahdet.com/orgutcu-akademisyenler-atilsin-29232h.htm