Skip links

Akademinin 50/d Sorunu YÖK Yasası Beklenmeden Çözüme Kavuşsun

 Genel Başkanımız Vahdet Özkoçak, araştırma görevlilerinin üniversitelerde iki farklı statüde, 2547 sayılı kanunun 50/d maddesine ve 33/a maddesine göre istihdam edildiğini söyledi. Özkoçak, 50/d maddesine göre istihdam edilen araştırma görevlilerinin istenilenleri yapamadığında işlerine son verildiğine dikkat çekti. Özkoçak, “Akademinin Tümörü 50/d sorununun, yeni YÖKYasasını beklemeden çözüme kavuşturulmasını arzu ediyoruz .” dedi.

Özkoçak, 50/d sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özkoçak, Türkiye’nin uzun süreden beri çözülemeyen bir sorun olduğunu vurguladı. Özkoçak, “Türkiye’nin en eğitimli işsizlerini oluşturuyor, ailelerin bir araya gelmesini engelliyor ve akademisyenlerin belki de en verimli ve öğrenmeye açık olduğu zamanlarına ket vuruyor. ‘Akademinin Tümörü’, yani 50/d sorunu.” ifadesinde bulundu.

Vahdet Özkoçak, akademik zamların verilmesine rağmen sevinemediklerine dikkat çekti. Özkoçak, 50/d sorunun çözülmesi için uzun süredir uğraş verdiklerini belirterek, şunları kaydetti: “YÖK, vermesini beklediğimiz son kararı vermemiş ve 50/d sorununu akademinin kucağında pimi çekilmiş bir bomba olarak tekrar bırakmıştır. Her ne kadar bu süreçte ilan edilen ilke kararı ile bazı hocalarımız 33/a kadrosuna geçiş şansını yakalamış olsa da bu süreç dahi birçok sorun ile yoluna devam etmekte ve hala birçok üniversite doktoralı akademisyenleri işsiz bırakmak için elinden geleni yapmaktadır.”

“50/D SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN SİYASİLERE VE BÜROKRATLARA BAŞVURUDA BULUNDUK”

50/d sorununun daimi olarak çözülmesini isteyen ÖGESEN Genel Başkanı, sorunun çözülmesi için bürokrat ve siyasilerden gerekli ilginin verilmesini istedi. Özkoçak, “Yaklaşık 7 bin akademisyenimiz 4/C kadrosundaki taşeron işçilerimize kadroların verileceği bu günlerde kendilerine kadro beklemektedir. Artık akademinin habis bir tümörü halini almış bu sorun bireyselliğe yer bırakılmadan çözülmelidir.” diye konuştu.

Özkoçak, 50/d sorunun çözülmesi için hükümet yetkilileri, siyasi partilerle ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başkanı ile birçok defa görüştüklerinin altını çizdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda gündem dışı soru ve konuşmalarda görüşüldüğünü kaydeden Vahdet Özkoçak, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Akademinin Tümörü 50/d sorununda uzun bir yol kat etmiş bulunmaktayız. Dün itibariyle ‘Akademinin Tümörü’nü TBMM gündemine taşındı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’da bu konu hakkında YÖK Başkanlığı ve Maliye Bakanlığından bilgi talep edilerek çalışma yapılabilir diyerek olumlu bir bakış açısını ortaya koymuş bulunmaktadır. Gelinen bu son noktada, ‘Akademinin Tümörü’ 50/d sorununun, yeni YÖK Yasasını beklemeden çözüme kavuşturulmasını arzu ediyoruz.”

https://www.cihan.com.tr/tr/ogesen-vahdet-ozkocak-akademi-50-d-sorunu-arastirma-gorevlisi-cozum-1996566.htm

http://www.haberler.com/ogesen-akademinin-50-d-sorunu-yok-yasasi-8108291-haberi/